Toplum Yararına Program

Typ güvenlik son günler 2019

Typ güvenlik son günlerini yaşıyor

Milli eğitim bakanlığı, İçişleri bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığı ile bundan yaklaşık 2 yıl önce okullara işkur üzerinden güvenli okul projesi kapsamında özel güvenlik istihdamına başlanmıştır. yaklaşık 2 yıldır okullarda 9 aylık çalışma şartları kapsamında görev yapan özel güvenlik görevlileri 25.06.2019 tarihinde okulların kapanmasından dolayı iş akitleri fesih edilecektir.

10 ekim 2018 tarihinde işkur üzerinden tüm işlemlerini yapan ve okullarda göreve başlayan typ güvenlik görevlileri 9 aylık çalışma şartlarını doldurarak salı günü mesai bitimi olan saat 17:00 itibari ile sözleşmeleri fesih edileceği bilinmekte. 2 yıldır okullarda görev yapan Typ Güvenlik görevlilerinden bulunduğu illerin milli eğitim müdürlükleri, okul aile birlikleri ve okul yönetimleri tarafından ilği duyulan ve okul önlemlerinde ve içindeki olayların %60 azaldığı bilinmekte ve bu konudan dolayı emniyet teşkilatlarının ise iş yükü azaldığı belirtilmekte.

4 aralık 2016 tarihinde kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçtiği dönemde okullarda Typ güvenlik görevlisi olarak çalışan personel kadroya geçtikleri için sevinç çığlıkları atarken kısa bir süre sonra işkur üzerinden kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin kadro alımlarından faydalanamayacağımızı o zaman çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Jülide sarıeroglu’nun ntv kanalında yaptığı açıklama ile öğrenmesinin ardından, adeta kenetlenerek bir mücadele içerisine girdikleri bir grup Typ çalışanı birleşerek TBMM ve siyasi partilerin liderleri ile görüşerek Taşeron Kadro ‘nun onlarında hakkı olduğu için tüm kapıları aşındırdıklarını yine sitemiz olan ogghaber (özel güvenlik haber) sitemizden sizlerle paylaşmıştık. ama maalesef yapılan mücadele ve emek karşılığını bulamamıştır.

siyasi partiler göz ardı etti.

9 aylık süre içerisinde asgari ücret ile ailesini geçindirmeye çalışan okul güvenlik ve temizlik işçileri hiç bir maddi destek almadıkları ve iş hayatlarının devam etmesi için maddi sıkıntılar çekerek çeşitli illerde çalışan personeller birleşerek Ankara siyasilerden medet umarak masraf ettikleri bilinmekte, ama ne yazık her gittikleri siyasi partiden tam desteklenen çalışanlar için sadece iyi parti milletvekili tarafından TBMM kürsüsüne taşınmış ve devamı gelmemiştir.

güvenlik sendikaları beceriksiz

siyasi partiler ile görüşen çalışanlar ayriyeten sendika yetkilileri ile görüşerek destek çıkmalarını istemiş ama maalesef sadece sosyal medya üzerinden üye kapma derdine düşen sendikalar kendi reklamlarını yapmak için yalnız değilsiniz gibi paylaşımlar yaparak 9 aylık işçiler üzerinden prim yapma çabalarına girdikleri sosyal medyada görünmüştür. salı günü çalışma hayatı biten 40 bine yakın okul personelleri ailelerini nasıl geçindirecek merak konusu oldu.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu